
Ratownik na basenie
Kryterium tego, jak zostać ratownikiem na basenie, jest ściśle określona. Podstawowymi wymogami są ukończenie 18. roku życia i oczywiście umiejętność pływania, trzeba jednak pływać na odpowiednim poziomie i udowodnić to podczas stosownego egzaminu.
Osoby, które myślą o zawodzie ratownika na basenie, są zatem zobowiązane do zdobycia formalnych kwalifikacji. Należy do nich ukończenie szkolenia poruszającego tematykę ratownictwa oraz technik pływackich (czas trwania takiego kursu to minimum 63 godziny). Po jego zakończeniu trzeba zdać egzamin potwierdzający zdobytą wiedzę i umiejętności. Ma on część teoretyczną i praktyczną, w której do zaliczenia konieczne jest:
- przepłynięcie przynajmniej 15 m pod wodą,
- przepłynięcie 50 m stylem dowolnym w czasie nieprzekraczającym 55 sekund,
- pokonanie 200 m stylem dowolnym w czasie poniżej 8 minut,
- pokonanie 50 m poprawnym stylem klasycznym (zarówno na plecach, jak i na piersiach).
Przyszły ratownik na basenie powinien także ukończyć kurs związany z kwalifikowaną pierwszą pomocą, a następnie również zdać po nim egzamin. Istotne jest także posiadanie przynajmniej jednej z dodatkowych kwalifikacji. Należą do nich m.in. patent żeglarski, ukończenie kursu na płetwonurka lub instruktora pływania, uprawnienia motorowodne, itp.
Ratownik musi być odpowiedzialny, sumienny, ambitny, zdyscyplinowany, odważny i pracowity. Trzeba także być odpornym psychicznie - bycie ratownikiem to nie jest relaks przy basenie, to odpowiedzialność za drugiego człowieka, to gotowość niesienia pomocy praktycznie zawsze i wszędzie i czasami w skrajnych warunkach. To również wzbudzanie autorytetu i respektu u drugiej osoby.
Wielokrotnie byłam świadkiem tego, że osoby na basenie, jak i na plaży lekceważyły ratowników. Nie od dziś w sezonach letnich słyszymy o tym, że ktoś się utopił.
Nie bez powodu ubiór ratownika na basenie, czy na plaży ma ogromne znaczenie. Musi on się wyróżniać i być dobrze widzialny- by w sytuacji zagrożenia życia można go łatwo dostrzec i zaalarmować. Kolor koszulki ma znaczenie, czerwone i żółte- wręcz żarówiaste kolory wyróżniają się z tłumu. Napisy również mocno kontrastowe. Materiał w lecie oddychający przewiewny, taki by nie krępował ruchów w sytuacji, której ratownik podejmuje akcje ratowniczą. Również w chłodniejsze dni, w naszym asortymencie dostępne są bluzy dla ratowników, wygodne i ciepłe.
Niezależnie od tego jak spędzacie wolny czas, wakacje, czy ferie- pamiętajcie, by zawsze, ale to zawsze bezpieczeństwo stawiać na pierwszym miejscu. By korzystać z kąpielisk tylko strzeżonych i by szukać widocznych na plaży ratowników. Miejcie oczy dookoła głowy i wypoczywajcie bezpiecznie.
Jeśli jesteś ratownikiem na basenie lub ratownikiem WOPR nad morzem, rzeką czy jeziorem zapoznaj się z naszą ofertą koszulek dla ratownika.
Koszulka z nadrukiem WOPR lub RATOWNIK skierowana do Ratownika Wodnego
Bluza z nadrukiem WOPR lub RATOWNIK skierowana do Ratownika Wodnego
Koszulka polo WOPR lub RATOWNIK skierowana do Ratownika Wodnego
Zapraszamy!